درمان خروپف

از خروپف و درمان آن بدانید

خروپف به ارتعاشات کام نرم و بافت داخلی دهان گفته میشود که با اختلال در مجرای تنفسی و فضایی مابین بینی و حلق ،بوجود می آید . این اختلال و تولید صدا با کوچکترین انحراف یا انسداد در سیستم تنفسی، ایجاد میگردد. دلیل خروپف و یا خرخر در هر فرد متفاوت است و برای درمان خروپف باید علل اصلی این امر شناسایی شود تا بتوان نسبت به درمان آن اقدام نمود. در اکثر افراد اضافه وزن و شل بودن بافت داخلی و همچنین بزرگ بودن آن موجب تولید صدای خروپف است. در ادامه ی این مقاله به بررسی علل خروپف ، درمان خروپف و جراحی خروپف میپردازیم.

علل ایجاد خروپف چیست

اضافه وزن و سنگینی بافت زیر چانه

افزایش سن موجب افزایش احتمال خروپف در خواب است

مشکلات انحراف و پولیپ بینی

بزرگی لوزه ها و بافت داخلی دهان

داشتن لوزه سوم

مصرف الکل و دخانیات

وضعیت خواب

درمان خروپف در خانه

طبق بررسیهای به عمل آمده ، اکثر انسانها در هنگامی خروپف میکنند که دهان آنها باز مانده و مشکل باز ماندن دهان در خواب اغلب برای افرادی اتفاق می افتد که دچار احتقان و التهاب بینی هستند ، جهت درمان این دسته از افراد میتوان از اسپری های ضد احتقان استفاده نمود.

برای آن دسته از بیماران که دچار حساسیت مزمن یا انسداد دریچه های بینی هستند میتوان از جراحی کمک گرفت تا مشکل خروپف در این افراد حل شود.

بیمارانیکه به تشخیص پزشک دارای لوزه سوم هستند نیز می بایست نسبت به جراحی لوزه و درآوردن آن اقدام نموده تا اولین گام در درمان خروپف را برداشته و درصورت مشاهده ی مجدد علائم خروپف  جهت بررسی بخشهای دیگر سیستم تنفسی اقدام نمایند.

درمان خروپف با ابزارهای پزشکی

در این نوع درمان، بدلیل بررسیهای انجام شده در اکثر بیماران و درک اینکه خروپف از انقباض عضلات پشت گلو پدید می آید و با کنترل این عضلات و همچنین بخشی از زبان میتوان خروپف را کنترل کرد، ساخت این ابزار نیز به همین صورت بوده و پزشک با بررسی دقیق ساختمان داخلی فک و کام و حلق نسبت به تنظیم ابزار در دهان اقدام مینماید.

درمان خروپف با جراحی پزشکی

جراحی بافت دهانی

در این روش که در صورت عدم پاسخدهی و درمان توسط سایر روشهای درمانی خروپف پیشنهاد میشود، پزشک پس از بررسی و معاینه کامل بیمار و انجام آزمایشات خاص اقدام به برداشتن بخشهایی از بافت نرم داخل دهان و انتهای حلق بیمار مینماید؛ این اقدام بوسیله ی لیزر، قیچی الکترو کوتر و … انجام میشود که در پایان به تماشای انیمیشنی از این جراحی خواهیم پرداخت.

جراحی تیغه بینی – سیتوپلاستی

در این روش درمانی خروپف که پزشک با جراحی تیغه ی بینی اقدام به اصلاح تیغه بینی میکند، بیمار به مدت 2 هفته تیاز به مراقبت دارد و پس از آن با مشاهده ی نتیجه ی درمانی بسیار خوب به ادامه ی زندگی میپردازد. این روش با بیهوشی موضعی صورت انجام میشود.

از بخش سوالات متداول اگر پاسخ خود نیافتید سوال خود را مطرح کنید