فرهنگ و ادب

شماره صفحه: 1 از 3
کمبود ویتامین B12؛ عامل سرفه ‌های مزمن
محققان در یک پژوهش جدید دریافته ‌اند که کمبود ویتامین B12 عامل معمول بروز سرفه‌ های مزمن است.کمبود ویتامین B12، مشکلی است که بیشتر در افراد مسن بروز می‌ کند. کمبود این ویتامین عوارضی مانند کم خونی، کاهش حافظه و آسیب سلول‌ های عصبی را در پی دارد.
ميلاد نور در نيمه شعبان بر شما مبارك
پديده ظهور منجى بزرگ که با خروج خود، عدل و قسط، گشايش و آسايش را در مقطع پايانى تاريخ حيات انسان، به ارمغان خواهد آورد، عقيده اى است كه پيروان اديان سه گانه ابراهيمى و بخش چشم گيرى از ساير ملل بدان ايمان داشته و دارند.برتراند راسل مى گويد:دنيا چشم به راه مصلحى است كه همگان را در سايه يك پرچم و يك شعار متحد سازد.حضرت مسيح (ع) به دنبال قيام حضرت قائم(ع) در فلسطين آشکار خواهد شد وپشت سر حضرتش نماز خواهد گزارد.
ده فرمان حیاتی
ده فرمان حیاتی 1- غصه مخور، زیرا غصه خوردن بیهوده ترین عمل انسانی است. 2- ترسو مباش، چون اغلب آن چیزهایی که ما از آن می ترسیم هرگز اتفاق نمی افتد. 3- خود را میازار، زیرا از پلی نمی گذری مگر به آن برسی. 4- از پیش نیامده ها نترس، چون در آن واحد قدرت پیشگیری یک پیشامد را داری.
نمادهاى جشن‌هاى نوروزى در ايران
جشن هاى كهنسال ايرانى كه ريشه از تاريخ اسطوره اى ايران زمين مى گيرند، گوشه اى از باور هاى نمادين و زيباى ايرانيان را بازمى تابانند و در واقع مى توان آنها را نماد هاى ديگرى از هويت انسان كهن قلمداد كرد. هويت نمادينى كه گاه با اندك تغييراتى تا امروز به حيات پرشكوه خود ادامه داده است تا بيانگر بخشى از انگاره هاى فكرى انسان باستان درباره طبيعت پيرامونش باشد
عید قربان؛ روز قربانی کردن وجود نفسانی
عید قربان عید رهایى از تعلقات دنیوی و هر آنچه غیرخدایى است محسوب می شود. در این روز حج گزار، اسماعیل وجود را قربانى مى کند تا سبکبال شود و با ره توشه ای عظیم به سفر آخرت عزیمت کند. عید قربان مصادف با روز دهم ذیحجه از اعیاد بزرگ مسلمانان به شمار می رود و از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است که از یک تا چهار روز جشن گرفته می شود. مسلمانان در این عید بهترین لباس خود را پوشیده، پس از عبادت، به دید و بازدید خانواده، اقوام و آشنایان می روند.
روز پزشك
اول شهريور روز پزشك و روز بزرگداشت فيلسوف و پزشك بزرگ ابو علی سينا می باشد. بدين مناسبت مختصرى از زندگى پرتلاطم و آثار اين انديشمند بزرگ ايرانى تهيه شده تاكمكى در شناساندن يكى از بزرگان كشورمان باشد.
محرم ماه پيروزي خون بر شمشير
و اما تو ای حسین! با تو چه بگویم؟ شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین حائل. و تو ای چراغ راه! ای کشتی نجات! ای خونی که از آن نقطه زهراب جا به جا میتپید و میجوشید و در بستر زمان جاری هستی و بر همه نسلها میگذری و از زمین حاصل خیز راستی را سیراب خون میکنی و بذر شایسته را در زیر خاک میشکافی و میشکوفانی و نهال تشنه ای را به برگ و بار و خرمی مینشانی. آه. آری! ای آموزگار بزرگ شهادت! برقی از آن نور را بر این شبستان سیاه و نومید ما بیفکن. قطره ای از آن خون را در بستر خشکیده و نیم مرده ما جاری ساز. و کفی از آتش آن صحرای آتش خیز را به این زمستان سرد و فسرده ما بدم.
یلدا ، شب عشق
در شمارش معكوس روزهاي رنگين پاييز براي سپردن كليد خانه فصل‌ها به "ننه سرما" ، جنب وجوش ايرانيان نيز براي تدارك جشن شب "يلدا" ، شب فرهنگ و عشق و حافظ و شاهنامه و زندگي ايراني، آغاز شده‌است.نمايش هندوانه‌ها و انارهاي قرمز بر پيشخوان مغازه‌ها و دست پسرك‌هاي سر چهار راه، بيرون آمدن آجيل‌ها و تنقلات از انبار مغازه‌ها و تزيين آن بر ويترين مغازه‌ها، ايرانيان را به‌چله‌نشيني در درازترين شب‌سال به‌اميد چيرگي روشنايي و حقيقت بر تاريكي و پليدي، فرامي‌خوانند.
انتظار، مذهب اعتراض
داشتم توی بیابان راه می‌رفتم، یک دفعه دیدم یکی آمد و با من همراه شد. همین جوری با هم صحبت کردیم که من گفتم السلام علیک یا امام زمان (همین جور بیخودی!) ناگهان بغل دستی ام برگشت و گفت "سلام علیکم!" من آن لحظه نفهمیدم که چرا او جواب داد. بعد که فهمیدم رویم را برگرداندم و گفتم آقا امام زمان قربانت بروم که دیدم آن آقا نیست و غیب شده است! چقدر بر خودم لعنت فرستادم که چرا آقا را نشناختی!" خوب هر جوانی این را بشنود با خودش می گوید این مهدی است یا دیوید کاپرفیلد شعبده باز ؟؟ برای این که ثابت کنند که امام زمانی هست، این اراجیف را جعل می‌کنند که بله، ما هم هستیم!
رازى پزشك آزمونگرا
۱-رازى بنيان دانش پزشكى ايرانى و بويژه پزشكى يونانى را مى پذيرد ولى نظريات گذشتگان را با نقد خود همراه مى كند. ۲-كتاب هاى پزشكى رازى در بها دادن به آزموده هاى شخصى، باورى ژرف دارد، از اين رو او را از همطرازاش متفاوت مى سازد. ۳- رازى نخستين كسى است كه هدفمندانه آنچه را در برخورد با بيماران خود ديده و آزموده هايى كه به وسيله خودش از بوته آزمايش گذرانده،به نگارش درآورده است.
شماره صفحه: 1 از 3