روزهای زوج از ساعت 16 تا 20
خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، نبش کوچه نادر، ساختمان پزشکان 2109

انحراف بینی + درمان 100% نتیجه بخش و موثر

همه ما انسان ها حداقل یک بار جلوی آینه ایستاده ایم و بینی خود را از نظر کج بودن و انحراف بینی بررسی کرده ایم و گاها با مشاهده کمی انحراف از چهره خود اعلام نارضایتی نموده ایم. اما آیا می دانید که انحراف تیغه میانی بینی یا منحرف بودن بینی به یک سمت چه علائمی دارد و چگونه می توانید آن را تشخیص دهید؟ آیا می دانید انحراف پیدا کردن بینی چه عوارضی به دنبال دارد و چگونه می توانید آن را درمان کنید؟ اگر درصدی فکر می کنید که دچار انحراف هستید یا علائم آن را در خود مشاهده کرده اید ، بهتر است این مقاله از سایت دکتر رزم پا بهترین جراح بینی تهران را از دست ندهید. ما در این مقاله در رابطه با تاثیر انحراف تیغه دماغ بر نحوه زندگی و سلامت افراد و همچنین جراحی بینی که این مشکل را درمان می کند صحبت خواهیم نمود.

 

انحراف بینی

 

زمانی که در رابطه با انحراف تیغه میانی بینی صحبت می شود ، اولین موردی که برای فرد به وجود می آید گرفتگی بینی می باشد که بسیار مهم و حیاتی است. البته هر چند که این موضوع بسیار مهم است اما باید بدانیم که با داشتن انحراف بینی به عارضه های همچون سردرد ، عفونت سینوس ها و خر و پف و آپنه خواب نیز دچار خواهید شد. قابل گفت است که در برخی از مواقع با وجود اینکه فرد به انحراف تیغه میانی بینی دچار است اما هیچ یک از مشکلات گفته شده را ندارد.

ساختار اصلی تیغه دماغ به چه شکل است؟

شاید برای شما جالب باشد که آناتومی بینی و ساختار تیغه میانی آن به چه شکل است و چه زمان یک دماغ را دارای انحراف بینی عنوان می کنیم. تیغه میانی بینی تیغه ای است بسیار نازک در بخش های مختلف دارای ضخامت متفاوتی میان 1 الی 2 میلی متر می باشد که می تواند حفره میانی بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم کند. این تیغه باید در وسط بینی قرار بگیرد تا مشکلی در تنفس فرد ایجاد نکند. این تیغه خود دارای دو قسمت است یکی قسمت جلویی که ساختاری غضروفی دارد و دیگری در قسمت پشتی و بالایی بینی قرار دارد که از جنس استخوان می باشد. غضروف ، بافتی نیمه سخت می باشد که از استحکام و پایداری خوبی برخوردار می باشد و دارای حالتی ایستایی است. اما غضروف ها نسبت به بخش استخوانی بدن کمی نرم تر و انعطاف پذیر تر خواهد بود و به راحتی قابل بریده شدن نمی باشد.
وظیفه این تیغه تنها جدا کردن دو قسمت بینی می باشد. از مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات وجود این تیغه این است که میکروب ها و باکتری های وارد شده به بینی از یک سمت به سمتی دیگر انتقال پیدا نخواهند کرد و این که اگر فضای بینی به دو قسمت کوچک تقسیم نشود ممکن است هوا در زمان ورود به بینی دچار چرخش شود و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در فرد گردد.

چرا دماغ منحرف می شود؟

ممکن است برایتان این سوال به وجود آید که چه چیزی باعث می شود تیغه میانی بینی منحرف شود. در پاسخ به این سوال دکتر رزم پا بهترین دکتر انحراف تیغه بینی در تهران میگویند مهم ترین و اصلی ترین عامل به وجود آمدن انحراف بینی وراثت و ژنتیک می باشد. به گونه ای که در برخی از موارد تیغه میانی دماغ جنین بعد از به دنیا آمدن متمایل به یک سمت بوده و به صورت نامتقارن در طرفین بینی رشد می کند. در چنین مواردی انحراف سپتوم از ابتدا وجود داشته و با رشد و تکامل رسیدن نوزاد به مرور پدیدار می شود. عامل دیگری که از آن می توان به عنوان یکی از دلایلی که باعث به وجود آمدن انحراف در تیغه میانی دماغ می توان بیان کرد ضربه یا تروما می باشد. در چنین مواردی ، انحراف در پی برخورد ضربه به بینی در زمان تولد یا دوران کودکی پدید خواهد آمد.

 

فیلم جراحی انحراف بینی در تهران

 

علائم انحراف بینی

طبق گفته های بهترین جراح بینی انحرافی در تهران ، ممکن است با خود بگوید که انحراف را می توان با قرار گرفتن در مقابل آینه و نگاه کردن به بینی تشخیص داد. اما لازم است بدانید که تنها در صورتی که انحراف در قسمت جلویی بینی وجود داشته باشد می توان با مشاهده دماغ آن را تشخیص داد. در صورتی که انحراف در قسمت پشتی دماغ وجود داشته باشد ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آید که نشان دهنده وجود انحراف بینی می باشد. از جمله شایع ترین علائم این عارضه همانطور که گفته شد گرفتگی یا هر دو سوراخ بینی می باشد که باعث بروز اختلال در نفس کشیدن خواهد شد. معمولا این مشکل در یک سمت بیشتر دیده می شود.
همانطور که اشاره کردیم ، انحراف دماغ می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شود اما این عارضه علائم و نشانه های دیگری نیز دارد که می تواند به شما در تشخیص نهایی کمک کند. از جمله نشانه های منحرف شدن دماغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون دماغ شدن های پی در پی
 • خر و پف های شدید در زمان استراحت و خواب
 • تنفس های صدا دار
 • آپنه خواب یا قطع موقتی تنفس در زمان خواب
 • خشکی دهان
 • احساس فشار در مجاری تنفسی
 • احساس درد در نواحی اطراف بینی ، گونه ها و پیشانی
 • عفونت های پی در پی سینوس ها
 • ترشحات پشت حلق
 • و غیره

آیا ممکن است انحراف بینی باعث ایجاد سردرد شود؟

برخی از افراد تصور می کنند به دلیل وجود انحراف در دماغ و عدم تنفس راحت ، به سردرد دچار می شوند ، از همین رو به پزشک خود می گویند که من دماغ ام انحراف دارد ، به همین خاطر به سردرد دچار می شوم ! در صورتی که باید بگویم انحراف تیغه دماغ به تنهایی عاملی برای ایجاد سردرد نمی باشد و در اغلب موارد ، کسانی که از سر درد شاکی هستند ، به طور معمول به میگرن یا سردرد های تنشی مبتلا هستند.
البته در برخی از موارد که شدت انحراف بسیار زیاد است و تیغه میانی با دیواره های جانبی تماس دارد ، ممکن است انحراف بینی موجب بروز سردرد شود. بهتر است بدانید که بینی یکی از اعضای مهم صورت است که دارای عصب های بسیار زیادی بوده و می تواند در به وجود آمدن درد در نواحی سر و صورت نقش مهمی داشته باشد.

عوارض انحراف دماغ

انحراف تیغه میانی بینی ، عوارض کوچک و بزرگی دارد که می توان آن ها را با انجام جراحی انحراف بینی از میان برد. در صورتی که میزان انحراف بسیار شدید باشد و به خاطر وجود آن گرفتگی بینی ایجاد شود ، این امکان وجود دارد که شما شاهد مشکلاتی همچون خشکی دهان به دلیل تنفس از راه دهان ، احساس فشار در مجاری تنفسی و اختلال در خواب به دلیل عدم تنفس راحت در طول شبانه روز باشید.

انیمیشن اصلاح انحراف بینی 

 

ماساژ بینی برای درمان انحراف بینی

در این تکنیک بیمار با انجام ماساژ صورت و بینی خود اقدام به درمان انحراف به وجود آمده در بینی و در نتیجه اصلاح فرم بینی خود خواهد کرد. این تکنیک در اکثر موارد برای کودکان مناسب و موثر می باشد چرا که غضروف بینی آن ها هنوز کمی نرم و قابل فرم دهی می باشد. افراد بزرگسال به دلیل مستحکم شدن استخوان و غضروف های بینی از این تکنیک نتیجه ای موثر دریافت نخواهند کرد. البته لازم به ذکر است که این روش نیازمند صبر و حوصله بسیار زیادی بوده و در بیشتر موارد با انجام آن ممکن است بیمار نتیجه ای مطلوب یا ایده آل به دست نیاورد. از همین رو همواره توصیه می شود که انتخاب بهترین و موثر ترین روش درمان انحراف بینی را به پزشک خود بسپارید ، زیرا ایشان در رابطه با  مشکلات بینی و همچنین عمل های زیبایی و درمانی مرتبط با بینی از تخصص ، تبحر و تجربه بسیار زیادی برخوردار می باشد.

درمان غیر تهاجمی انسداد بینی

اولین درمانی که برای انسداد در نتیجه انحراف بینی یا غیره استفاده می شود ؛ به منظور مدیریت علائم به انجام خواهد رسید. ممکن است پزشک شما این توصیه ها را در اختیارتان قرار دهد :

 • استفاده از داروی ضد احتقان : این داروها تورم بافت بینی را کاهش داده و به باز شدن راه های هوایی هر دو طرف کمک می کنند. این داروها را هم می توان به صورت قرص و هم به صورت اسپری تهیه نمود. البته باید توجه داشته باشید که نباید به صورت مکرر از این دارو استفاده کرد ؛ زیرا باعث وابستگی می شوند. در چنین شرایطی وقتی این دارو را قطع کنید ، علائم به شکل شدیدتری باز می گردند. داروهای ضد احتقات خوراکی باعث بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب شده و ممکن است منجر به ایجاد حس دلشوره شوند.
 • آنتی هیستامین : این داروها برای رفع نشانه های آلرژی ، مثل گرفتگی یا آبریزش بینی مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو حتی در مواردی روی علائمی که به حساسیت مربوط نیستند نیز تاثیر خواهد گذاشت. برخی از این آنتی هیستامین ها می توانند باعث خواب آبودگی شده و روی توانایی فرد در انجام کارها تاثیر بگذارند.
 • اسپری های استروئیدی : مورد دیگری که برای کاهش نشانه های انسداد بینی که ممکن است در نتیجه انحراف بینی یا هر چیز دیگری رخ داده باشد مورد استفاده قرار می گیرد ، اسپری های کورتیکواستروئیدی می باشند. این اسپری ها تورم سوراخ های بینی را کاهش داده و به خروج ترشحات کمک می نمایند. معمولا برای اثر گذاری هر چه بیشتر این اسپری ها به یک تا سه هفته زمان نیاز است و باید حین مصرف ، از دستورات پزشک خود پیروی کامل داشته باشید.

به یاد داشته باشید این دسته از داروها تنها تورم غشا مخاطی بینی را کاهش می دهند و انحراف تیغه بینی را درمان نمی کنند. بنابراین بهتر است برای رفع این مشکل به شکل هر چه بهتر ، به یک جراح خوب مراجعه نمایید.

فیلم و عکس قبل و بعد عمل انحراف بینی در تهران
 

 

جراحی قطعی ترین راه درمان انحراف

گاها علائم به وجود آمده به دلیل انحراف با استفاده از دارو ها قابل کنترل و بهبود می باشند ، اما در صورتی که دارو درمانی در راستای درمان انحراف تیغه میانی بینی ، موثر نباشد ، جراحی انحراف تیغه میانی بینی که در علم پزشکی به آن سپتوپلاستی گفته می شود ، تنها ترین و موثر رتین راه برای درمان قطعی این مشکل خواهد بود. طی عمل جراحی انحراف بینی در تهران ، بهترین جراح بینی انحرافی در تهران ، از طریق جراحی به روش باز یا بسته اقدام به اصلاح مشکلات بینی می کند و به همین منظور برش کوچکی را در تیغه سپتوم  ایجاد می کند. پس از آن نیز استخوان یا غضروف اضافی که منتج به ایجاد انحراف در سپتوم و مسدود شدن مجاری تنفسی شده را بر می دارد. با جراحی سپتوپلاستی ، صرفا موانع موجود در مسیر تنفسی بیمار برطرف می شود و تغییری در فرم ظاهری ایجاد نمی شود چرا که هدف از انجام آن تنها درمان مشکلات بینی و تنفسی می باشد. بنابراین برخلاف تصور عموم ، باید گفت که این نوع عمل جراحی به هیچ وجه باعث برطرف شدن کجی ظاهری بینی نمی شود.

چنانچه بینی شما هم از نظر ظاهری دارای کجی باشد و هم سپتوم بینی انحراف داشته باشد ، جراح برای اصلاح کجی و همچنین بهبود انحراف سپتوم ، جراحی زیبایی بینی یعنی رینوپلاستی را با سپتوپلاستی به صورت همزمان انجام می دهد که به این نوع عمل جراحی سپتورینوپلاستی گفته می شود. قطعا نتیجه حاصله از این روش درمانی جذاب تر و زیبا تر خواهد بود چرا که به اصطلاح با یک تیر دو نشان زده اید اما ، به طور کلی توصیه می شود اگر بینی شما از نظر ظاهری مشکلی ندارد ، تنها عمل انحراف بینی را انجام دهید و برای اینکار نیز حتما به بهترین و مجرب ترین دکتر عمل سپتوپلاستی در تهران یا شهر محل زندگی خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *