روزهای زوج از ساعت 16 تا 20
خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، نبش کوچه نادر، ساختمان پزشکان 2109

نکروز بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

نکروز بافت بینی به حالتی گفته می‌شود که در آن بافت‌های بینی دچار مرگ سلولی یا همان به زبان دیگر همان نکروز می‌شوند. این عارضه همراه با سیاه شدن رنگ پوست ، کبودی و درد همراه بوده و می تواند سبب از بین بردن بافت پوست و استخوان شود. علاوه بر آن ناگفته نماند کلی تزریق کورتون به صورت غیر اصولی و در دوز نامناسب بعد از جراحی بینی یا حتی تزریق فیلر می توانند سبب نکروز بینی شوند. در ادامه همراه ما باشید تا به طور دقیق با نکروز بینی ، عوامل ایجاد و نحوه درمان آن آشنا شوید.

نکروز بینی

نکروز بینی چیست؟

به مرگ بافت سلول های پوست یا استخوان که معمولا در اثر عدم خونرسانی یا اکسیژن رسانی به ناحیه به وجود می آید نکروز گفته می شود. نکروز ممکن است در هر ناحیه از بدن رخ داده و تنها در بینی به وجود نمی آید. نکروز بینی بسیار خطرناک بوده و می تواند موجب از بین رفتن کامل بینی بشود.

چرا بینی نکروز می کند؟

به طور کلی عوامل متعددی بر نکروز بینی موثر هستند که تزریق را می توان مهمترین عامل آن دانست. یکی از دلایل نکروز ، تزریق کورتون در دوز نامناسب یا حتی محل نامناسب است . علاوه بر آن برخی دیگر از دلایل بروز نکروز بینی عبارت اند از:

 • وارد شدن ضربه سنگین از جمله تصادف
 • تزریق فیلر نامناسب (فیلر نامرغوب یا عدم مهارت و تخصص شخصی که برای شما تزریق انجام می دهد ، برای مثال مراجعه به افراد غیر پزشک)
 • اختلالات عروقی که مانع از خونرسانی بینی می شوند
 • عفونت های داخلی بینی یا حتی مصرف بی رویه داروی راکوتان
 • استعمال دخانیات
 • تخریب یا از بین بردن بیش از حد بینی حین جراحی

از کجا بفهمیم بینی دچار نکروز شده است؟

اصلی ترین حالتی که می توان فهمید به نکروز بینی مبتلا شده ایم ، تغییر رنگ بینی (سیاه شدن) است. البته که این تنها به این موضوع ختم نشده و علائم دیگری برای بیمار به همراه دارد که عبارت اند از:

 • تغییر رنگ پوست ناحیه : تغییر رنگ پوست بینی به رنگ بنفش ، تیره‌ تر یا حتی سیاه شدن.
 • درد و حساسیت: درد و حساسیت به لمس ناحیه در حین لمس بینی
 • ورم: ورم و التهاب شدید در ناحیه خارجی پوست بینی (مشابه با زخم عمیق)
 • ترشح غیرطبیعی: خروج ترشحات غیرطبیعی از بینی که ممکن است بوی بدی به همراه داشته باشد.
 • زخم‌ و عفونت‌ها: نکروز می تواند موجب بروز زخم‌های باز یا عفونت‌های پوستی در ناحیه بینی شود.
 • از دست دادن بافت: بافت بینی ممکن است به مرور زمان از بین رفته و باعث تغییر شکل ظاهری بینی شود. (در این هنگام بیمار باید جراحی ترمیم بینی که شامل قرار دادن پروتز و پیوند استخوان است انجام دهد)
 • کاهش حس بویایی: در برخی مواد نکروز حاد حس بویایی می تواند کاهش یا به صورت کلی از بین برود.

درمان نکروز بینی

ترمیم بافت از دست رفته استخوان یا حتی پوست بسیار دشوار بوده و گاهی ممکن است بیمار نیاز به انجام چندین جراحی داشته باشد.
البته که نحوه درمان وابسته به میزان آسیب وارد شده به بینی است. برای مثال در برخی موارد بسیار حاد که بافت استخوانی به طور کامل از بین رفته ، پزشک از بافت غضروف دنده یا غضروف گوش برداشته و به بینی پیوند می زند.

خطر ابتلا به نکروز بینی در چه افرادی بیشتر است؟

خطر ابتلا به نکروز بینی به صورت کلی در افرادی که تزریق فیلر انجام می دهند بیشتر است. اما آیا همه تزریق ها یا همه فیلرها خطرناک اند؟ خیر تزریق اصولی به دست پزشک با مهارت و تخصص لازم و انتخاب ژل یا فیلر فرم دهنده مرغوب خطر را از بین برده و شما را از ابتلا به نکروز محفوظ می دارد. بنابراین تزریق فیلر یا ژل ها خطرناک نیست ، بلکه تزریق به دست افراد غیر پزشک و محصول نامرغوب خطرناک است.

چگونه می توان از نکروز بینی جلوگیری کرد؟

بروز نکروز بینی می تواند در اثر عوامل ذکر شده به وجود اید. بنابراین اگر نگران این عارضه خطرناک و مخرب هستید ، حتما برای دریافت خدمات زیبایی به پزشک و یک مرکز معتبر پزشکی مراجعه کنید. برای مثال عدم مراجعه به مراکز ارزان قیمت تر که از فیلر های تقلبی استفاده می کنند یا حتی افراد غیر پزشک می تواند از بروز بسیاری از عوارض ها جلوگیری کرده و خطر ابتلا به نکروز را کاهش دهد.
همچنین به کلیه بیماران توصیه می شود که به هرگونه علائم بعد از جراحی یا تزریق توجه داشته و آن را با پزشک خود در میان بگذارند.
نتیجه گیری
نکروز بینی معمولا در حالتی رخ می دهد که تزریق غیر اصولی و با استفاده از متریال نامرغوب انجام شده باشد. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از این عارضه مراجعه به یک پزشک متخصص و حرفه ای که به طور دقیق عروق و ساختار بینی را شناخته و تزریق را به اصولی ترین روش انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *